APAC logo
Polski English
APAC
Home
News
About us
Contact us
Studies in Poland
About exchange
Enrollment
Studies...
...and life in Poland
Useful links
Photo gallery
Erica's Blog
Chicago Print E-mail

 

Chicago – informacje ogólne


Chicago to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Rozgrywki sportowe, festiwale muzyczne, zbiory dzieł sztuki i architektury oraz kuchnia ze wszystkich zakątków świata.

Atrakcyjnie położone nad jeziorem Michigan, Chicago swoją nazwę zawdzięcza Indianom Illinois, w języku których oznacza ona „wspaniały, silny lub mocny” albo też mniej doniośle, jak twierdzą niektórzy historycy – „dziką cebulę”, która rosła na tych terenach. Pierwsi osadnicy zamieszkali na obszarze dzisiejszego miasta w 1781 roku. Jednak intensywny rozwój nastąpił dopiero po wielkim pożarze w 1871 roku i wraz z rozbudową linii kolejowych.

Sercem Chicago jest Loop, gdzie najpierw kierują swoje kroki turyści i biznesmeni. Zwiedzanie można zacząć od rundki napowietrzną kolejką, ponieważ tutaj krzyżują się wszystkie linie metra. Ponadto z okien wagonów można oglądać sławne wieżowce, cuda „szkoły chicagowskiej”. Bowiem w tym mieście powstał pierwszy „drapacz chmur”, zaś William Le Baron Jenney wybudował pierwszy budynek o stalowym szkielecie. W 90 lat później podziwiano już panoramę miasta z najwyższego budynku w Ameryce - Sears Tower. Z jego tarasu widokowego w słoneczny dzień podobno można nawet zobaczyć Kanadę.

„Wietrzne miasto” to trzecie najpopularniejsze miejsce wypoczynku turystycznego po Nowym Jorku i Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. A także jedno z najbardziej zróżnicowanych kulturowo i etnicznie miast świata. W bliskim sąsiedztwie mieszkają tutaj emigranci z Chin, Irlandii, Niemiec, Włoch, Szwecji, Meksyku a także całej Europy Wschodniej. Każda z mniejszości narodowych przynajmniej raz w roku organizuje festiwal swojej kultury, jak na przykład sierpniowe święto muzyki latynoskiej „Viva”. Odetchnąć atmosferą dalekich krajów można także w etnicznych dzielnicach, takich jak: Greektown, Little Italy czy Chinatown, gdzie warto tanio zjeść i posłuchać dobrej muzyki.

Chicago to jedno z niewielu miast, w którym można opalać się na prawdziwej plaży w cieniu drapaczy chmur czy uprawiać sporty wodne. Zresztą sport to jedno z ulubionych zajęć mieszkańców. Choć biorąc pod uwagę ich wygląd można zaryzykować stwierdzenie, że raczej wolą oglądać wyczyny innych. A jest na co popatrzeć, bowiem w barwach miasta występują mistrzowskie drużyny baseballu White Sox i Cubs, a także trochę już zapomniani Chicago Bulls.

Wszystkie dzieci małe i duże na pewno ucieszą się z przejażdżki diabelskim młynem lub karuzelą na molo Navy Pier. Powinny także odwiedzić darmowe zoo w Lincoln Park i akwarium Shedd, gdzie oprócz gatunków z całego świata można obejrzeć pokaz delfinów.  Jeśli dodamy do tego jeszcze obowiązkowe zdjęcie z prawdziwym T-rexem w Field Museum, to chyba nawet Disneyland nie może z takimi atrakcjami konkurować.

Zwolennicy ciszy i spokoju nie będą czuli się jednak osaczeni w Chicago. Mogą wybrać się na długi spacer wzdłuż jeziora lub do jednego z parków. Znajdujący się w centrum Grant Park i jego nowoczesna część Millenium Park wypełniona stalowymi konstrukcjami to obowiązkowe punkty programu każdej wycieczki. W ich sąsiedztwie usytuowano najważniejsze muzeum w Chicago Art Institut, z największą kolekcją dzieł impresjonistów zgromadzoną poza Paryżem. Wieczorem warto posłuchać jednego ze słynnych musicali, zaś zwolenników bardziej wyszukanej rozrywki przyciągną kluby bluesowe, jak otwarty w latach 60. Kingston Mines.

Atrakcje Chicago można wyliczać bez końca. Na poznanie tego miasta nie wystarczy tydzień ani nawet miesiąc. Ale warte jest każdego spędzonego w nim dnia, żeby choć trochę zasmakować w „wietrznym mieście”.
 

 

Czas wolny w Chicago


Chicago jest miejscem, w którym ze zorganizowaniem czasu wolnego nikt nie powinien miech problemu. Zarówno w okresie wakacyjnym jak i zima organizowane asa różnego rodzaju imprezy, jest wiele miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest Navy Pier, który latem przyciąga setki turystów, szczególnie we wtorkowe wieczory, kiedy odbywają się pokazy sztucznych ogni. Za jedna z najpopularniejszych atrakcji Chicago uchodzi tutejsze Shad Aquarium, gdzie można obejrzeć na żywo pokaz delfinów. Będąc w Chicago warto również zobaczyć fantastyczna panorama miasta z najwyższego obecnie w USA budynku- Sears Tower.

Amatorzy sztuki powinni wybrać się do Art Institute, w którym znajdują się eksponaty z rożnych zakątków świata. Zupełnie innym, aczkolwiek typowo amerykańskim jest Museum of Sciences and Technology.  Jest to jedyne w Chicago muzeum z interaktywną formą zwiedzania, gdzie za pomocą gier i quizów, w których każdy może wziąć udział, można się wiele dowiedzieć.

Chicago słynie też z klubów jazzowych, w których w towarzystwie grupki znajomych można milo spędzić czas. Zwolennicy innych rodzajów muzyki tj. bluesa czy tez rytmów latynoamerykańskich z pewnością znajda tu również cos dla siebie.

Miejscem, którego nie można pominąć jest Millenium Park, w którym znajduje się słynna “fasolka”, rożnego rodzaju fontanny tj. najsłynniejsza w Chicago Buckingham Fountain, czy tez fontanna z twarzami.

W upalne dni warto wybrać się na którąś z tutejszych plaż, na których można pograć w siatkę, powygrzewać się na słoneczku czy tez popływać. Wstęp jest bezpłatny, jedynym problemem jest znalezienie miejsca parkingowego.

W pierwszym tygodniu lipca organizowany jest tydzień “Taste of Chicago”, podczas którego restauracje w Downtown urządzają degustacje swoich specjałów. Jest to okazja do tego by spróbować potraw najróżniejszych kuchni: japońskiej, chińskiej, meksykańskiej, włoskiej, afrykańskiej. Poza tym organizowane asa “Venetian night”, podczas której będzie można obejrzeć pokaz sztucznych ogni oraz lodek, “Lollapalooza”-festiwal rockowy, który będzie trwał trzy dni, wystąpi 130 artystów, w tym Red Hot Chili Peppers, Manu Chao, Queens of the Stone Age .

Wieczorami organizowane są w parkach pokazy filmów, można pograć w baseball, piłkę nożną, siatkę, czy tez posłuchać na żywo muzyki.