APAC logo
Polski English
APAC
Home
News
About us
Contact us
Studies in Poland
About exchange
Enrollment
Studies...
...and life in Poland
Useful links
Photo gallery
Erica's Blog
Praktyczne informacje i wydatki Print E-mail

Zakwaterowanie


Jest to wydatek ok. 200-250$ (przy założeniu, że dzieli się z kimś mieszkanie – im więcej osób tym taniej). Niestety właściciel posesji nie zawsze zgadza się na większą ilość osób. Często trzeba podpisać umowę, albo zapłacić kaucję, np. jeden miesiąc z góry. Zazwyczaj mieszkania nie są wyposażone, urządzone są tylko kuchnie.

Około 50$ tygodniowo wydawałem na jedzenie. Zakładając, że większość posiłków przygotowywaliśmy w domu.

Już od kilku semestrów część studentów wyjeżdżających do Chicago przekazuje sobie namiary na mieszkanie na Catalpie – ulicy znajdującej się dosłownie 3 minuty piechotą od campusu. Mieszkania te są umeblowane, a nawet wyposażone w takie sprzęty jak kuchenka mikrofalowa, toster, telewizor, talerze, garnki oraz inne przedmioty pozostawione tam przez poprzedników.
W piwnicy jest pralnia: $1 za pranie. Ceną za mieszkanie to ok. $1000 za miesiąc do podziału na cztery osoby.

W okolicach Catalpy można zrobić w miarę tanie zakupy w koreańskim sklepie Food Market na Bryn Mawr. Pobliski 7eleven należy niestety do jednego z najdroższych. Popularnym miejscem jest supermarket Aldi, znajdujący się na ulicy Pulaski, oraz Jewel ze zdecydowanie większym asortymentem towarów.

Transport


Połączenia w Chicago obsługuje CTA (Chicago Transit Authority). W zależności od ulic autobusy kursują od 6.00 do 22.00. Nie ma stałych rozkładów jazdy, często napisane jest, ze autobus kursuje co 15 minut w określonych porach dnia. Autobusy nocne kursują tylko na kilku ulicach.

Jest jeszcze kolejka metra, zwana przez mieszkańców „line”, której poszczególne linie oznaczone są kolorami. W okolicy uczelni znajduje się linia brązowa, którą można dojechać do downtown.

Po przedmieściach Chicago oraz w południowej części miasta trudno poruszać się bez samochodu,  dlatego odradzamy mieszkanie w tych okolicach.

Ceny biletów CTA:
  • pojedynczy przejazd $2 (kierowca nie wydaje reszty!),
  • dzienny $5,
  • tygodniowy $20,
  • miesięczny $75.

Na dalsze odległości polecamy przemieszczać się wypożyczonym samochodem (do wypożyczenia potrzebna jest karta kredytowa, czasem występują też ograniczenia wiekowe kierowcy) lub samolotem. W szczególności warto sprawdzić ceny takich linii jak Jetblue i Southwest, jednak również duże amerykańskie koncerny lotnicze mają do zaoferowania bilety w przystępnych cenach, jeśli tylko dokonujemy rezerwacji odpowiednio wcześniej. Polecamy także portale turystyczne, np. Expedia.com oraz Travelocity.com.

Ubezpieczenie


Jesteśmy zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia na uczelni (300$), które jak na warunki USA jest ubezpieczeniem tanim, ale oferującym dość mało. Radzimy zabezpieczyć się w podstawowe leki w Polsce i przewóz w oryginalnych opakowaniach aptecznych (z ulotką), gdyż w przeciwnym razie w przypadku rewizji na lotnisku mogą zostać skonfiskowane.

Telefony


O tym, że warto zaopatrzyć się w telefon komórkowy nie musimy przekonywać. Należy pamiętać, że w USA płaci się zarówno za rozmowy wychodzące jak i przychodzące, podobnie jest z smsami. Odradzamy sieć Cingular, gdyż jest droga: 25 centów za minutę połączenia, 5 centów za sms.

Imprezy


Wyjście do dobrego klubu to wydatek rzędu $10-20 na wstęp i $5-6 za piwo. Niektóre kluby nie pobierają opłat za wejście przed 22.00 lub 23.00. Warto zapisywać się też na listy mailingowe, za pośrednictwem których wysyłanie są zaproszenia na darmowe imprezy.
Studencki bilet do kina to wydatek ok. 8$.
Bilet do muzeum 5-20$ (są także dni bezpłatne, np. Art Institute w Chicago we wtorki!).