APAC logo
Polski English
APAC
Home
News
About us
Contact us
Studies in Poland
About exchange
Enrollment
Studies...
...and life in Poland
Useful links
Photo gallery
Erica's Blog
Praca i praktyki na wymianie Print E-mail
Mimo że nauka jest podstawowym celem wymiany pomiędzy UW a NEIU, większość studentów szuka podczas pobytu w Chicago sposobu na podreperowanie budżetu. Kto był w Stanach, wie, że nietrudno uzależnić się chociażby od zakupów w TJ Maxx… :-)
 
Wiza studencka zezwala jedynie na pracę na kampusie (w ograniczonym wymiarze godzin).
I tak, studenci korzystają zazwyczaj z dwóch sposobów na zdobycie pracy:
1)    praca na kampusie NEIU,
2)    płatne praktyki.

W trakcie semestru letniego nie można podejmować płatnych praktyk poza kampusem NEIU.

Praca na kampusie

Szkoła oferuje wiele stanowisk pracy tymczasowej dla studentów zagranicznych. Najczęściej można pracować w charakterze ratownika na basenie w NEIU Physical Complex, jako kasjer czy archiwista, można też znaleźć zatrudnienie w departamencie Student Activities (który zajmuje się organizacją eventów w ramach Northeastern Programing Board).
Opiekunowie poszczególnych departamentów maja wieloletnie doświadczenie w pracy ze studentami zagranicznymi i z reguły chętnie zatrudniają Polaków.
Pomocą w znalezieniu pracy oraz z wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem zajmuje się Student Employment Office. Biuro to pomaga również w zdobyciu Social Security Number (odpowiednik polskiego NIPu, który jest wymagany przy podejmowaniu pracy w USA).
Należy jednak pamiętać, że na pracy w szkole trudno dobrze zarobić. Stawki oscylują wokół minimalnej płacy w stanie Illinois (7,5 $), a studenci pracują średnio 10 - 15 godzin tygodniowo.

Strona finansowa może i nie zachwyca, ale praca na kampusie niesie za sobą wiele innych korzyści. Przede wszystkim stanowi świetną okazję na zawarcie nowych znajomości. Warto o tym pamiętać, gdyż NEIU jest przede wszystkim szkołą dla tzw. commuters, czyli studentów, którzy najczęściej założyli już własne rodziny i pracują zawodowo. Oznacza to, ze dla wielu studentów z Polski praca na kampusie może być w zasadzie jedną z nielicznych okazji, by poznać innych studentów – tych którzy naprawdę angażuje się w życie szkoły. Studenci uczestniczą w wielu wydarzeniach z życia szkoły, takich jak: Halloween, Mardi Gras czy Kwanzaa.
Poprzez pracę w szkole można też lepiej poznać swoich profesorów oraz pozostałych pracowników NEIU.

Płatne praktyki
Dla osób, które szukają możliwości, by zdobyć doświadczenie w pracy w amerykańskiej firmie, NEIU oferuje program płatnych praktyk (tzw. Co-op). Biuro Job Placement udziela szczegółowych informacji, jak takie praktyki zdobyć, jak napisać CV (które znacznie rożni się od CV wymaganych w Polsce), a także koordynuje przebieg stażu. Studenci mogą pracować maksymalnie 320 godzin w semestrze, a stawka za godzinę wynosi 14 $.  Praktyki związane są najczęściej z księgowością, informatyką oraz praca w sektorze non-profit. UWAGA: studenci nie mają możliwości podejmowania płatnych praktyk poza tymi, które oferuje NEIU.

Bezpłatne praktyki

Oprócz wielu ofert płatnych praktyk, na platformie Student Central, nad którą nadzór sprawuje biuro Job Placement, znajdują się informacje o bezpłatnych stażach w mediach (miedzy innymi MTV czy lokalne media chicagowskie) czy muzeach.
Bezpłatnych praktyk można też szukać na własna rękę. Wiele mediów i organizacji pozarządowych oferuje taką możliwość. Staże trwają wtedy zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Ich największą zaleta jest to, że praca jest o wiele ciekawsza, a zdobyte doświadczenie obejmuje poważniejsze projekty niż w przypadku płatnych praktyk.