APAC logo
Polski English
APAC
Home
News
About us
Contact us
Studies in Poland
About exchange
Enrollment
Studies...
...and life in Poland
Useful links
Photo gallery
Erica's Blog
O nas Print E-mail

Koło Współpracy Polsko – Amerykańskiej APAC
(Association for Polish – American Cooperation)

Jeśli ktoś uważa, że Koło Współpracy Polsko – Amerykańskiej jest tylko jednym z wielu zwyczajnych kół naukowych działających na Uniwersytecie, to szybko wyprowadzimy go z błędu. APAC to wyjątkowi ludzie, wyjątkowy opiekun – dr Aleksandra Jarczewska – i wyjątkowe działania


Nie spotykamy się tylko po to, żeby dyskutować o polityce George’a Busha. Prowadzimy działania na znacznie szerszą skalę. Uczestniczymy w panelach dyskusyjnych i spotkaniach z udziałem wybitnych ekspertów ze Stanów Zjednoczonych. Byliśmy inicjatorem programu wymiany studenckiej z Northeastern Illinois University w Chicago, który nadal rozwijamy. Zajmujemy się promocją amerykańskiej kultury pracy w naszym obecnym projekcie - American Business Day. Przede wszystkim jesteśmy stowarzyszeniem ludzi otwartych, ciekawych Ameryki i reszty świata.

HISTORIA

APAC powstał w 2001 roku. Wtedy byliśmy jeszcze nieformalną organizacją. Od 2004 roku działamy jako koło naukowe przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Byliśmy już gospodarzami podczas wizyty w Polsce gości z Northeastern Illinois University. Członkowie naszego koła przebywający na wymianie z USA byli inicjatorami projektu promującego studia w Polsce, pod nazwą Go2 Poland.


Opiekunem Koła jest dr Aleksandra Jarczewska
, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych, koordynator wymiany studenckiej pomiędzy UW i NEIU.

DZIAŁANIA

Naszym głównym celem jest poszerzanie wiedzy o USA i stosunkach polsko – amerykańskich.


Stany Zjednoczone to „kraj, gdzie faceci biegają z piłką w rękach i mówią na to football, a ludzie zamawiają poczwórnego Big Maca i dietetyczną Colę”? Oczywiście, że nie!


Od początku działalności APAC organizuje spotkania i panele dyskusyjne poświęcone tej tematyce. Biorą w nich udział eksperci z różnych dziedzin oraz przedstawiciele Ambasady USA w Warszawie. W przyszłości zamierzamy rozszerzyć działalność i organizować konferencje oraz seminaria naukowe poświęcone sprawom współpracy transatlantyckiej.

Członkowie Koła przyczynili się też do zainicjowania i kontynuowania programu wymiany studenckiej z Northeastern Illinois University w Chicago w 2003 roku. Przy jego realizacji współpracujemy z władzami Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Fundacją Studiów Międzynarodowych, Samorządem Studenckim i innymi podmiotami działającymi w ramach Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. APAC pomaga w rekrutacji polskich studentów ubiegających się o stypendium w Chicago, a także organizuje pobyt gości z NEIU. Pomagamy studentom z USA odnaleźć się w polskiej rzeczywistości. – Pobyt w Warszawie i studia na UW są dla mnie doskonałą okazją do poznawania ludzi nie tylko z Polski, ale z całej Europy, a nawet świata. Mieszkanie w akademiku ma wiele zalet, jest dosyć tanio, ludzie są szalenie weseli i otwarci, każdego dnia mamy sporo dobrej zabawy. Komunikacja miejska jest tania i świetnie zorganizowana. Poza tym, jestem pełen zachwytu, jeżeli chodzi o urodę polskich kobiet - mówi James Wagner z USA, uczestnik wymiany w semestrze letnim 2007/08.


***


Projektem, nad którym obecnie pracujemy, jest American Business Day. Jego głównym celem jest zapoznanie studentów ze środowiskiem pracy w prestiżowych amerykańskich korporacjach. Uczestnicy ABD dowiedzą się, jak wyglądają praca i ścieżka kariery w amerykańskiej firmie oraz jak przebiega proces rekrutacji

 


Wizy nie są wymagane !

Jeśli jesteś aktywny/a, masz głowę pełną pomysłów, lubisz USA i chciał(a)byś kiedyś tam studiować, dołącz do nas! Wszystkich zainteresowanych współpracą z APAC zapraszamy na jedno ze spotkań informacyjnych.


Dokładne informacje zawsze znajdziecie na
www.apac.org.pl.

CZŁONKOSTWO: 
Jeżeli chcesz zostać członkiem naszego koła, to zapraszamy Cię do wypełnienia deklaracji członkowskiej (deklaracja) i wysładnia jej na adres apac@apac.org.pl


Gwarantujemy korzyści intelektualne, towarzyskie i nie tylko – po godzinach próbujemy specjałów kuchni amerykańskiej (nie tylko w KFC czy Subway’u;), oglądamy mecze Polska - USA, żartujemy i dyskutujemy na tematy obejmujące swoim zasięgiem zarówno strefy zaoceaniczne, jak i te które nie wybiegają poza teren lewobrzeżnej Wisły.